ONLINE MAGAZÍN

Zdravé dásně – brána do vaší ústní dutiny

Zdravé zuby a dásně jsou základem zdraví člověka. I když se můžeme o naše zuby starat opravdu příkladně, onemocnění zubů se objeví několikrát během života. Nejčastějším onemocněním je zubní kaz. Mnohem závažnějším je však zánět dásní, který trápí značnou část populace. Důvodů, proč vzniká, je mnoho. Co však dokáže způsobit? Odhalit zánět dásní je poměrně jednoduché. Mnoho lidí sice zpozoruje varovné signály, avšak léčit toto onemocnění nezačne. Neléčený zánět dásní dokáže přerůst až do vážných zdravotních problémů, kterých výsledkem je často krát až ztráta zubu. I když zánět dásní v porovnání se zubním kazem nebolí, je mnohem závažnější. Neléčený zánět dásní může přerůst až do paradentózy, jehož finální fází je až ztráta zubů.

Nebezpečí neléčeného zánětu dásní

Zánět dásní jak jej odstranit

Život se zánětem dásní

Zánět v těle je vážný, protože se při něm tvoří nebezpečné látky, které se uvolňují do organismu. U těhotných žen zvyšují riziko předčasného porodu, u jiných zase kardiovaskulární vady, jakými jsou například infarkt či mrtvice.

Odstranit krvácení dásní nestačí


Průvodním jevem tohoto onemocnění je krvácení dásní. Slouží však pouze jako indikátor, který poukazuje na možnou přítomnost tohoto onemocnění. Netřeba se hned bát – dásně mohou krvácet z několika důvodů. Častými jsou například příliš tvrdý zubní kartáček či zlá technika čištění zubů. Pacienti, které trápí zánět dásní okamžitě sahají po zubních pastách, které obsahují látky zabraňující krvácení. Problém se však nevyřeší. Je třeba myslet na to, že zánět dásní vzniká díky hromadění zubního plaku. Je tedy důležité, aby byl přebytečný povlak odstraněn mechanicky. Povlak představuje ideální místo pro život a přežití zubních bakterií. Pokud jeho množství v ústech minimalizujeme, zabráníme také rozšiřování zánětu dásní po celé ústní dutině. Pokud tedy zpozorujete, že vám dásně krvácejí, navštivte zubního lékaře, který vám udělá kompletní prohlídku a následnou dentální hygienu.

Zdravé zuby – jak zabránit zánětu dásní?

Základem je včas zpozorovat varovné signály, které nám tělo dává. Jedním z nich je právě zmíněné krvácení. Pokud ho zaznamenáte, vyměňte co nejdříve váš zubní kartáček za takový, který má měkčí štětiny. Pokud vás také trápí nepříjemný zápach z úst či odhalené zubní krčky, tyto projevy ve většině případů zánět dásní signalizují. Návštěvu vašeho zubního lékaře neodkládejte, dokážete jeho šíření zabránit. Na stránce https://duvodkusmevu.cz/ najdete zajímavé informace o zánětu dásní a o tom, jak vaše zuby udržet v co nejlepším stavu.